НАЦІОНАЛЬНО-ПАТРІОТИЧНЕ ТА ГРОМАДЯНСЬКЕ ВИХОВАННЯ В ПРОЦЕСІ ВИВЧЕННЯ АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ

РОЗВИТОК НАЦІОНАЛЬНОЇ ТА ГРОМАДЯНСЬКОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ ЧЕРЕЗ ВИВЧЕННЯ ІНОЗЕМНОЇ МОВИ

Чи можливо одночасно навчати іноземній мові та виховувати патріота своєї держави, прививати почуття гордості за свій народ, розвивати духовність, прищепляти моральні, художньо-естетичні, правові, трудові культури, притаманні нашому народу? Чи буде людина, яка вільно розмовляє англійською, знає та розуміє культури країн Євразії та Сполучених Штатів, володіти особистісними якостями і рисами характеру, світоглядом і способом мислення, почуттями, вчинками та поведінкою, спрямованими на розвиток демократичного громадянського суспільства в Україні? Звичайно, так, якщо навчати та виховувати цю дитину поступово, правильно та у системі всього процесу навчання, надихаючи її на це власними прикладом і досвідом.

Розвиток дитини є складним процесом становлення людської осо­бистості. У діяльності — навчальній, трудовій, побутовій — реалізують­ся і розвиваються природні можливості дитини, формуються нові фізич­ні та духовні якості, знання й уміння, удосконалюється свідомість. Сучас­ною українською школою особистість визнана суб'єктом виховання та навчання. Це означає, що учень свідомо ставить перед собою пізнавальні і виховні завдання, під керівництвом вчителя здійснює їх з власних спо­нукань, прагне бути активним діячем суспільного розвитку і стає таким при розумному й професійному підході школи до організації навчально-виховного процесу.

Формування особистості — цілеспрямований процес виховання, про­цес соціологізації індивіда, в якому відбувається становлення у дитини ви­соких людських морально-психологічних якостей, суспільної свідомості. Фізичні якості, психічні процеси, темперамент, риси характеру, здібності людини, її потреби, інтереси та ідеали мають своєрідні неповторні інди­відуальні особливості, які й являють собою те особистісне «я», за яким пі­знають, характеризують і оцінюють людину. Враховуючи все це, мож­на сказати, що організація навчально-виховного процесу — це демокра­тизація, гуманізація та гуманітаризація школи. Виховний процес в такому разі поєднує в собі індивідуальний підхід із колективною, творчою діяль­ністю, яка має особисте та громадське значення. Саме з таких засад я виходжу, плануючи свою роботу з учнями і розглядаючи її як складову навчально-виховного процесу в школі.

Саме тому під час проведення уроків, позакласних заходів, занять гуртка з дошкільнятами я, втілюючи принцип наступності, приділяю увагу проблемам громадянського виховання,. Через вивчення іноземної мови я намагаюся не тільки приблизити учнів до іншомовної культури, а і допомогти їм усвідомити значення таких слів, як «моя родина», «моя Батьківщина», «наше суспільство», та визначити свою роль у житті.

Так, вивчаючи тему за сферою спілкування «Місце проживання» (за новою програмою), вважаю доцільним використовувати завдання різних типів, але пов’язати матеріал з Україною, рідним містом ( Додаток 1). Завдання, які я пропоную, побудовані в тестовому форматі, що дає вчителеві можливість готувати учнів до проходження ЗНО з перших кроків вивчення іноземної мови. Виконуючи вправи такого типу ще в початковій школі, учні готуються до іспитів, олімпіад и різних конкурсів.

Такі завдання складено, щоб перевірити ступінь сформованості лексико-граматичних навичок і засвоєння системних знань про мову, уміння правильно використовувати потрібні граматичні форми та частини мови відповідно до контексту.

НАВЧАННЯ ІНОЗЕМНОЇ МОВИ ДІТЕЙ ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ

Навчання іноземної мови дітей дошкільного віку стало предметом зацікавленої розмови педагогів, психологів та батьків. Як правильно вчити мову? Коли краще починати навчання іноземної мови? Важливість цього питання в тім, щоб перші кроки не дали відразу негативного відношення до цієї мови. Ще з самого початку своєї роботи я зрозуміла, що будь то заняття гуртка, чи позакласні заходи, чи уроки, вони не повинні бути лише джерелом корисної інформації, а і захоплюючим путівником у світ англійської мови.

Дослідження дитячих психологів показали, що діти дошкільного віку 80% знань, вмінь та навичок здобувають через гру, молодші школярі – 50%, підлітки – 20 %.

«Навчати, граючись» – це мій девіз у навчанні молодших школярів. Тому жодне заняття гуртка для дошкільнят або урок не проходять без використання іграшок, малюнків, дидактичних ігор, пісень, римівок та навчальних мультфільмів.

Діти приходять до нашого закладу ще малюками, і вже з трьох років, відвідуючи гурток, починають вивчення англійської мови. Протягом цих занять вони співають, танцюють, грають у різноманітні рухливі та мовні ігри, приймають участь у лялькових виставах, сюжетно-рольових інсценівках. Тобто я намагаюсь проводити свої заняття та уроки таким чином, щоб за допомогою іноземної мови дитина знайомилася зі звичаями та традиціями як англомовних країн, так і України.

Завдячуючи своєму універсальному характеру, пісні і вірші у поєднанні з іграми можуть бути використані для навчання читання, письма, мовлення, аудіювання і всіх мовних аспектів: граматики, вимови, лексики, в залежності від того, що необхідно вчителю.

Пропоную розробки занять для дітей дошкільного віку, які направлені на розвиток пізнавальних процесів, наочного мислення, дрібної моторики та формування механізмів саморозвитку, правильної звуковимови, закріплення мовних зразків, лексичних одиниць, а також виховання відчуття гордості за свою родину, за свою Батьківщину ( Додаток 2).

ФОРМИ ОРГАНІЗАЦІЇ ВИХОВАННЯ: 

ПОЗАКЛАСНА ТА ГУРТКОВА РОБОТА

Головною метою школи на сучасному етапі є виховання громадянина як члена правового суспільства, демократичної держави, що відчуває і цінує ідеали свободи і рівності, усвідомлює цінність людської гідності, здатен сам визначити пріоритети власного життя, прагне встановлення справедливої і стабільної політичної системи й готовий підтримувати її існування.

Для досягнення мети треба спиратися на загальнолюдські цінності, які споконвіку шанувалися нашими предками: людина, сім’я, Батьківщина, праця, земля, творчість. Кінцевим результатом виховання є формування цілісної особистості, яка має активну творчу й соціальну позицію, високі моральні якості, прагне до знань і має певний життєвий досвід, тобто готова до суспільного життя.

Під час проведення позакласних заходів я приділяю увагу проблемам національно-патріотичного та громадянського виховання. Пропоную розробку позакласного заходу “The History of Eurovision” із застосуванням нестандартних методів (інтерв’ю, дебатів, дискусії тощо) (Додаток 3). Протягом цього заходу учні багато дізналися про історію музичного конкурсу Євробачення, виступаючи в ролі справжніх учасників, школярі давали інтерв’ю, розповідали про себе, свої захоплення, свою родину і країну, де вони народилися та виросли, співали англійською, танцювали, грали в мовні ігри та просто вражали своїм натхненням і бажанням вчитися новому та цікавому. Готуючись до свята, учні під керівництвом учителя опрацювали багато матеріалу, пов’язаного з учасниками конкурсу різних років, зокрема переможцем конкурсу 2004 року співачкою Русланою, учасницею 2013 року від України Златою Огневич, що надало дітям ще більше гордості за нашу країну та наших артистів. Самі юні учасники свята, вихованці дитячого садку, розповіли про «Junior Eurovision» та заспівали улюблені пісні англійських дітей.

Особливу увагу я намагаюся приділити заохоченню молоді до вивчення іноземних мов за допомогою нових методик і технологій, формуванню комунікативної компетенції учнів в навчально-виховній діяльності, залученню їх до гурткової роботи у позаурочний час, вихованню любові і поваги до своєї Батьківщини - України, розширенню уявлення учнів про культуру, традиції українського народу, розвитку творчої особистості.

СПІВПРАЦЯ З НАВЧАЛЬНИМИ ЗАКЛАДАМИ США

Однією з перспектив реформування освітньої галузі України відповідно до європейських і світових стандартів є подальший розвиток українсько-американської співпраці у сфері освіти, що сприяло би головній меті сучасного освітнього закладу – покращенню якості освіти.

Інформативно-комунікаційна модернізація освітнього процесу сприяє не тільки творчому зростанню сучасного педагога, але і дає можливість обмінятися досвідом з закордонними колегами. Листування з американською школою для малюків «Friendship Preschool» з міста Цинциннаті, яке почалось у квітні 2013 року, й стало першим кроком нашого закладу до роботи в цьому напрямку. «Friendship Preschool» – це дошкільний заклад для дітей від 2 до 5 років, який існує більш тридцяти років. Основними напрямками роботи цієї школи є соціально-емоціональний, фізичний, когнітивний розвиток дитини, вивчення іноземних мов, що багато в чому перекликається з нашими ідеями та задачами.

У жовтні 2013 року наш заклад відвідали мери малих міст США та представники міжнародних громадських організацій. Зустріч була теплою, учні 4-го класу розповідали про своє навчання англійською мовою. Гості були приємно здивовані рівнем знань, талантом та культурою наших дітей. “Це - найкраще, що ми бачили, ми вражені в саме серце!” – відзначили наші американські друзі.

Метою нашої співпраці є покращення взаєморозуміння між нашими країнами, формування в учнів національної самосвідомості, толерантності; виховання гідності, любові до своєї Батьківщини, розширення уявлення учнів про культуру, традиції українського народу; розвиток творчої особистості; колективна творчість і комунікативні здібності; знайомство з традиціями та звичаями американської громади.

Діти, включаючи підлітків, повинні мати можливість здійснювати право вільно висловлювати свої думки в міру свого розвитку і виховувати в собі самоповагу, здобувати знання і навички, зокрема щодо врегулювання конфліктів, прийняття рішень щодо питань, які ставить життя.

Наш навчальний заклад неодноразово приймав участь у різних конкурсах. В минулому навчальному році ми розробили проект «Міст дружби Україна – США», який взяв участь у молодіжному конкурсі волонтерських проектів «Служіння заради миру», що був проведений в контексті проголошеного ООН десятиріччя культури миру і ненасильства в інтересах дітей планети.

Цікаві справи об’єднують, допомагають досягнути мети. Багато різноманітних проектів готуються з допомогою батьків, колег, музикантів.

Так, у співпраці з учителем музики Ковтуновою Ю.А. у професійній музичній студії було записано декілька пісень. Це – і українські народні пісні: “Зоре моя вечірняя”, "Ти ж мене підманула", і „Українські народні частівки”, і відома пісня “Здравствуй, мир!”, які діти співали як українською, так і англійською мовою. Почути ці пісні англійською дійсно було цікаво і незвично, тому як римований переклад було зроблено власноруч учителем англійської мови Качановою О.В. Цей творчий музичний проект надихнув наших учнів на створення власних віршів, малюнків, які були вислані нашим колегам в США. Налагодження листування з американським школярам з міста Цинциннаті (Vermont Elementary School) стало наступним кроком у нашому спілкуванні. (Додаток 4, Аудіододаток ).

Визначною рисою діалогу культур є налаштування на продуктивну мовленнєву діяльність. Тому обмін досвідом через пісні, вірші, малюнки, листи сприяє формуванню навичок письма англійською мовою серед учнів, розвитку критичного та креативного мислення, заохоченню до вільного висловлювання власних думок, що є однією з основних задач навчання іноземній мові.

КОНЦЕПЦІЯ НАЦІОНАЛЬНО-ПАТРІОТИЧНОГО ВИХОВАННЯ.doc (77,5 kB)

ЗАХОДИ ЩОДО РЕАЛІЗАЦІЇ КОНЦЕПЦІЇ НАЦІОНАЛЬНО-ПАТРІОТИЧНОГО ВИХОВАННЯ.doc (351 kB)

LESSONS.docx (20468)

FOR YOUNG LEARNERS.docx (716709)

СЦЕНАРИЙ Eurovision Song Contest.docx (4,3 MB)